HISTORIA KOŁA
Jako początek działalności Wojskowego Koła Łowieckiego 201 „Czapla” należy przyjąć 1 kwietnia 1950 roku. W dniu tym z inicjatywy kolegów: Władysława Borkoweskiego, Wiktora Cebuli, Edwarda Kalinowskiego, Józefa Leszkiewicza, Wiktora Pawłowskiego, Rudolfa Sekrety, Mariana Sprawnika, Aleksandra Synaja zostało utworzone przy jednostce wojskowej 3971 w Bydgoszczy Wojskowe Koło Łowieckie Nr 201. Do lutego 1952 roku działalność WKŁ 201 była prowadzona pod bezpośrednim nadzorem i przy wydatnej pomocy dowódcy jednostki wojskowej Siergieja Barszczowa.
Rozkazem Ministra Obrony Narodowej Mr 5/MON z dnia 30.01.1952 został utworzony samodzielny, nie wchodzący w skład Polskiego Związku Łowieckiego – Wojskowy Związek Łowiecki. W dniu 28.02.1952 przystąpiono do rejestracji Wojskowego Koła Łowieckiego 201 w Polskim Związku Łowieckim. Zebranie koła w dniu 29 lutego 1952 roku wybrało zarząd w składzie:
- Marian Sprawnik (przewodniczący)
- Grzegorz Czerniakiewicz (łowczy)
- Józef Leszkiewicz (sekretarz)
- Jan Kaczor (skarbnik)
Pierwszym przewodniczącym komisji rewizyjnej został wybrany: Wiktor Pawłowski.
Używaną do dzisiaj nazwę „Czapla” koło przyjęło 8 stycznia 1953 roku. W tym też roku walne zgromadzenie koła podjęło problemy ścisłego przestrzegania obowiązków członka PZŁ. Szczególną uwagę zwrócono na ścisłe przestrzeganie prawa łowieckiego, etyki łowieckiej, na wykonanie prac społecznych na rzecz koła. W 1955 rozpoczęto przyjmowanie i szkolenie młodzieży. Koło otwiera się również na środowisko, w którym działa. Członkami koła stają się pracownicy służby leśnej i rolnicy zamieszkujący tereny obwodów łowieckich. Koło podejmuje kontakty ze szkołami. Integracji myśliwych z mieszkańcami okolic obwodów łowieckich sprzyjały bardzo popularne zabawy taneczne organizowane na tzw. „Grzybku” w nadleśnictwie Gołąbki. W marcu 1955 roku WKŁ 201 „Czapla” przyjęło do swojego grona ośmiu członków z rozwiązanego koła przy Jednostce Wojskowej 5521 w Bydgoszczy. Członkowie koła włączają się aktywnie w działalność Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy. Jednym z głównych zadań przyjętych przez członków było wszechstronne zagospodarowanie łowisk. Obok budowy paśników, uprawy poletek żerowych, podjęto w dniu 9 maja 1975 roku decyzję o budowie schroniska i zagrody gospodarczej w miejscowości Gołąbki - Owsiska. Przy wydatnym zaangażowaniu wszystkich członków Koła i wyjątkowym udziale organizatora całego przedsięwzięcia - kolegi Józefa Leszkiewicza, budowa została zakończona sukcesem. W dniu 10 grudnia 1983 roku, dokonano otwarcia schroniska.
W roku 1984 koło „Czapla” liczy 42 myśliwych. W obwodach dzierżawionych przez koło wybudowano kilkanaście paśników, uprawiono kilka hektarów pól zaporowych i około 5 ha pola produkcyjnego przyległego do schroniska. Przez kilka lat prowadzi się hodowlę bażanta w wolierze zbudowanej w zagrodzie w Gołąbkach. Podjęto też próbę introdukcji daniela. Próba ta udała nam się i możemy na dzień dzisiejszy mówić o zwiększeniu różnorodności naszej kniei. Utrzymujemy liczebność tego gatunku na poziomie kilkunastu sztuk.
W roku 1999 było już nas 62, a w 2014-2015 - 72 członków WKŁ „Czapla”.
Biorąc pod uwagę że w ostatnich 10 latach zdecydowanie zwiększyła się powierzchnia uprawy ziemniaka, buraka cukrowego a szczególnie kukurydzy w obwodzie 90, co spowodowało zdecydowaną poprawę siedliska dzika, a co za tym idzie wyraźny wzrost jego populacji. Pojawiły się bardzo duże szkody w uprawach rolnych i co jest oczywiste, duże kwoty odszkodowań. Działania Zarządu Koła w latach 2012-2014, nie wspierane przez tam polujących myśliwych, doprowadziły do podziału WKŁ 201 „Czapla”. Siedemnastu kolegów, najbardziej zżytych z obwodem nr 90, postanowiło na bazie tego obwodu zawiązać nowe koło. Do secesji doszło na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu WKŁ 201 "Czapla" w dniu 31.01.2015 r. Uchwałą tegoż Zgromadzenia, bez głosu wstrzymującego ani też przeciwnego, a więc jednogłośnie, został dokonany podział koła. Obwody 228 i 244 pozostają w dzierżawie WKŁ 201 „Czapla”, natomiast obwód nr 90 przejęło nowo utworzone Koło Łowieckie 202 „Oręż” w Bydgoszczy. Szczerze i pozytywnie kibicujemy kolegom z koła 202 „Oręż” w ich trudnej działalności.
W październiku 2015 roku obchdziliśmy uroczyście 65 lecie naszego Koła.W trakcie uroczystości miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej budowniczemu schroniska i jednemu z założycieli Koła, ppłk Józefowi Leszkiewiczowi. W akcie odsłonięcia udział wzięły córki Kol. Leszkiewicza i jego syn.